Paski skórzane - historia i teraźniejszość

Paski kiedyś i dziś.

    Na początku XIX wieku paski skórzane miały za zadanie tylko i wyłącznie utrzymywać za duże, źle dopasowane spodnie na swoim miejscu. Wykorzystywane były także do spinania walizek podróżnych lub jako pasy napędowe, transmisyjne w maszynach przemysłowych.

stara walizka skórzana spięta pasami Stary skórzany pas transmisyjny

    Paski do spodni wytwarzane były z różnorodnych gatunków skór, miały różne wykończenia oraz wiele zapięć, których omówienie również ciężko ująć w jednym zdaniu. Od pasków do spodni wymagano aby spełniały kilka parametrów – były wytrzymałe na wyginanie, rozciąganie i odporne na przetarcia jednak przy jednoczesnym zachowaniu względnej delikatności. Było to bardzo trudne do osiągnięcia, gdyż technologia garbowania skór na owe czasy była na bardzo prymitywnym poziomie. Najważniejszymi surowcami wykorzystywanymi do ich produkcji były grube skóry świńskie, cielęce, wołowe, owcze, kozie, końskie, bawole oraz w późniejszych czasach gdy można było sprowadzić towary z innych kontynentów skóry płazów i gadów np. aligatora, jaszczurki czy węża. Te jednak były zarezerwowane wyłącznie dla ludzi bardzo zamożnych. Paski jako dodatek do spodni najczęściej można było zakupić w pierwszym lepszym sklepie ze spodniami czy też odzieżą. Po pewnym czasie wyspecjalizowały się do tego celu sklepy z dodatkami galanteryjnymi gdzie można było zakupić specjalne dodatki dla mężczyzn i kobiet.

KOlory skór naturalnych

    W czasach teraźniejszych paski oprócz już wymienionych cech spełniają także rolę dekoracyjną. Mają podkreślić nasz ubiór, być dopełnieniem całości stroju. Produkowane są różnorodne wzory, kolory i struktury powierzchni skóry. Najważniejsze jest oczywiście barwienie, które odbywa się poprzez natrysk specjalnej farby od strony licowej lub moczenie całej skóry w specjalnych roztworach farbujących. Zazwyczaj naturalne skóry nie są tak gładkie jak to widać w gotowym wyrobie posiadają niewielkie skazy i nierówności. Dlatego na stronę licową (wierzchnią) nakłada się farby kryjące. Na gotową skórę można także wytłaczać wzory imitujące strukturę skóry krokodyla, jaszczurki czy węża. Takie wykończenia wyglądają bardzo ładnie i efektownie dlatego zaczęto robić nie tylko paski ale także ozdoby.

Pasek damski do spodni jeansowych. zielony pasek damski

Paski teraz nie spełniają swojej pierwotnej funkcji, pełnią one tylko tylko rolę ozdobną. Umiejętnie dopasowane paski potrafią naprawdę efektownie wyglądać, a przy tym podkreślać pewne elementy ubioru, bez nich odważne kreacje straciłyby sens. Trzeba przyznać, że bardzo dużo ludzi kupuje nawet po kilka, kilkanaście różnorodnych pasków, które są dodawane do różnorodnych stylizacji. Tylko w naszym sklepie możesz wybrać paski skórzane które będą podkreślać wyjątkowość twojej stylizacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl