Paski skórzane, jak o nie dbać?

paski skórzane konserwacja

Paski skórzane, trzy podstawowe zasady użytkowania.

    Jak utrzymać paski w idealnym stanie i nienagannym wyglądzie na bardzo długi czas? W tym artykule przedstawimy listę trzech zasad, o których należy pamiętać podczas przechowywania i pielęgnacji paska. Prawie każdy używa pasków. Zakładane są one do spodni dżinsowych, garniturowych, sukienek, spódnic czy tunik. Kobiety  i mężczyźni mają w swojej garderobie przynajmniej po kilka pasków skórzanych na różne okazje i do różnych stylizacji. Paski nie tylko spełniają swoją podstawową funkcję czyli utrzymywania spodni w pasie, ale także dzięki eleganckiemu wzornictwu podkreślają również gust i nawet charakter każdego posiadacza. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio zadbać o skórzane paski. 

Po pierwsze - konserwacja pasków skórzanych

    Jak prawie każda inna część odzieży, pas podatny jest na spore zabrudzenia. Po pierwsze, dobrym pomysłem jest regularne czyszczenie pasków. W ten sposób możesz mieć pewność, że będą zawsze wyglądały jak nowe. Jakie są najczęstsze rodzaje zabrudzeń?  Niejednokrotnie może ubrudzić się tłuszczem w wyniku czego powstaną plamy. W takim przypadku zalecane jest czyszczenie paska ręcznikiem papierowym lub bibułą. Następnie na poplamione miejsce można posypać np. mąką ziemniaczaną. Po kilku godzinach zbieramy nałożoną mąkę. Pielęgnacji wymaga nie tylko lico paska, ale również ich część metalowa czyli klamerka. Może ona po dłuższym czasie użytkowania stać się matowa lub zaśniedzieć. Wygląda to bardzo brzydko i nieestetycznie. Aby temu zaradzić  dobrym pomysłem będzie użycie najzwyklejszej wybielającej pasty do zębów. Dzięki zawartym w niej drobinkom składników ściernych wypolerują powierzchnie klamerki. Nakładamy pastę na szczoteczkę i okrężnymi ruchami czyścimy klamerkę. Następnie czyścimy ją wilgotną szmatką. Bardzo często po takim zabiegu klamerka wygląda jak nowa.

Po drugie - przechowywanie pasków skórzanych

    Jednym z najważniejszych aspektów dotyczących skórzanych pasków jest ich przechowywanie. Po pierwsze, nie umieszczaj pasków w pobliżu źródeł ciepła, takich jak kaloryfery, piece itp. Bardzo nieodpowiedzialnym pomysłem jest również przechowywanie skórzanych pasków w miejscach narażonych na silne działanie promieni słonecznych. Wszystko to może  zniszczyć warstwę wierzchnią czyli lico, które może zacząć się odbarwiać lub zacząć pękać. To samo ma się gdy przechowujemy paski w miejscach o dużej wilgotności, pomaga to w tworzeniu pleśni. Należy uważać również na bezpośredni kontakt paska skórzanego z wodą. Jeśli tak się stanie, przetrzyj pasek tak szybko, jak to możliwe i pozostaw do wyschnięcia. Najlepiej pozostaw go w miejscu, gdzie powoli sobie wyschnie w temperaturze pokojowej. Nie przyspieszaj tego procesu np. suszarką do włosów, unikniesz  wtedy pojawieniu się pęknięć na stronie licowej paska. Paski skórzane powinny być powieszone w szafie za klamerkę i wisieć swobodnie. Można kupić na różnych portalach aukcyjnych specjalne zawieszki, lub użyć popularnych i ogólnie dostępnych w każdym sklepie budowlanym tzw. „trytytek” plastikowych. NIGDY nie zwijaj pasków ponieważ lico skóry się naciągnie i po rozwinięciu paska powierzchnia będzie pomarszczona i bardzo brzydka.

Po trzecie - pielęgnacja pasków skórzanych

    Martwisz się, że Twój ulubiony pasek straci blask, w wyniku upływu czasu? Najważniejszym zabiegiem który może przedłużyć żywotność paska skórzanego to jego natłuszczanie. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo preparatów do konserwacji powierzchni skórzanych. Przyjmują formę past, kremów lub wosków do skór gładkich licowych. Nie będziemy tu podawać konkretnych nazw produktów, lecz jest jedna zasada im droższy preparat tym mamy wtedy pewność  że środek jest skuteczniejszy i rzadziej go będziemy używać. Przed nałożenie tych preparatów należy delikatnie przetrzeć pasek wilgotną szmatką i poczekać aż wyschnie. Następnie nałożyć preparat i postępować zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Taką czynność możemy wykonywać nie częściej niż dwa razy w roku. Wtedy mamy pewność że paski będą pięknie wyglądały i  służyły nam przez bardzo długi czas.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl